O dentální hygieně

Kdo je dentální hygienistka?

Dentální hygienistka je součástí dentálního týmu, úzce spolupracuje se zubním lékařem a jeho práci doplňuje. Poskytuje preventivní a terapeutické služby přispívající k celkovému ústnímu zdraví. 

Na co se připravit?

Začínáme vstupním vyšetřením (cca 75 min), které se skládá z vyšetření stavu zubů, dásní a vlastního ošetření. Následuje individuální instruktáž správné domácí péče. DH sestaví hygienický léčebný plán (spolu se ZL) v závislosti na stavu chrupu a případném stupni onemocnění. Někdy je třeba více návštěv v určitém časovém úseku (hygienická fáze léčby - pokročilá terapie) a až poté je dle stavu pacient zařazen do systému kontrol (tzv. Recall).

Odstranění zubního kamene, pigmentací a plaku

Zubní plak a kámen je odstraňován pomocí ultrazvuku a ručních nástrojů, nejčastěji kombinací obou postupů. Dále je nutné zuby vyleštit a tím odstranit zbytky plaku a povrchových pigmentací, aby nedocházelo k opětovnému rychlému usazení. 

Instruktáž je nácvik čištění v ústech pacienta. Vhodné techniky se mohou lišit dle stavu parodontu, proto je nutná individuální instruktáž. 

Air polishing - pískování zubů

Pískování zubů - air polishing, zvané také airflow, je metoda, při níž je odstraněn povlak a povrchové pigmentace zubů například z kávy, čaje, kouření a podobně. Jedná se o šetrnou metodu, která využívá tlak vody, vzduchu a prášku. Dostaneme se tak i do těžko dostupných míst.